Fondöten Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Makyaja başlamadan önce deri temizliği yapar ve makyajın temelini yaratıcı Fondöteni cildimize süreriz.

Fondöten seçimini yanlış yaptıysanız makyajın temeli sarsılmıştır ve istediğiniz sonucu alamayacaksınızdır.

Peki yapılması gereken nedir?

Yapılması gereken cildinizle ilgili kendinize 3 soru sormak ve cevaplara kadar fondöten seçmektir…

Profesyonel manken ve moda çekimlerinde dikkatinizi çekmiştir.

Pürüzsüz bir cilt ve göz alıcı çarpıcı bir makyaj. Nasıl oluyor da bu değin pürüzsüz bir makyaj olabilir diye sormuşuzdur kendimize.

Doğru fondöteni tercih etmek için illa makyaj artisti mi olmak gerekiyor?

Gerçekte cevap çok basit. Cildimize yerinde ürünler kullanarak, istediğimiz görüntüyü yakalayabilir ve kendimizin özel makyaj artisti olabiliriz.
 
Çoğu insan hayatı baştan başa doğru fondöteni arar durur. Bir türlü istediği sonucu yakalayamaz.

Ya rengi tutmaz veya matlığı.

Gerçekte bu kadar fazla marka ve çeşitlilik varken kafamızın karışması olağan.

Yapılması gereken ise cildinizle ilgili kendinize 3 soru sormak ve cevaplara kadar fondöten seçmektir.

Fondöten seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

 

1.DERI TİPİNE GÖRE FONDÖTEN SEÇİMİ
 
 
Her şeyden önce deri yapınızı tanımanız ve ona uygun makyaj ve temizleme  ürünleri kullanmanız en doğru adım olacaktır. Cildiniz  kuru mu yahut karma mı yada yağlı mı,? Deri yapınıza tarafından fondöten seçmelisiniz.
Yağlı cilt tipine sahipseniz, gün içinde cildinizde makyaj istediğiniz kadar daimi olmayacak ve yüzünüzde açıklanmış bölgelerde yağ dengesizliğinden nedeniyle parlamalar meydana gelecektir. Bütün bunları engellemek için matlık özelliği olan su bazlı fondötenleri kullanmalısınız fakat cildinizdeki parlama kaybolsun ve makyajınız daha çok daimi bir hale gelsin.
Su bazlı ürünler, cildinizin yağ dengenizi de bozmayacak, sivilce gibi deri problemlerine neden olmayacaktır. Ayrıca matlaştırıcı mendiller ve baz kullanımı, fondöteninizin kalıcılığını arttıracaktır.
Kuru deri tipine sahipseniz, cildinizdeki makyajın pul pul dökülmesini durdurmak için ince yapılı ve nem veren fondötenleri seçim edebilirsiniz. Özellikle ıslak görünümlü/bitişli fondötenler, cildinizi daha canlı gösterecektir.
Keza haftada bir mutlaka peeling uygulamanız ve makyaj altına yoğun nemlendirici krem kullanmanıza dikkat etmeniz gereken önemli  bir diğer adımdır.
Karma cilt tipine sahipseniz, fondöten seçimi için en şanslı deri tipine sahipsiniz demektir. Geniş mahsul yelpazesinden istediğiniz fondöteni seçebilecek olmanıza karşın cildinizi iyi incelemeli ve ortam koşullarına tarafından değişimleri peşine düşüp takip etmelisiniz.
T bölgesi yağlı karma ciltlerde, bu bölgelere öncesinde matlaştırıcı baz uygulamak ya da özellikle ağız çevresi mevsimsel olarak çok kuru olanların, bu bölgelere özel yoğun nem veren ürünleri kullanmaları gerekmektedir.

2. CILT RENGİNE GÖRE FONDÖTEN SEÇİMİ
 
Fondöten renginin seçimi, yapısı dek yük taşımaktadır. Fondötenin, boyun ve dekolte rengimizle düzenli olması doğal ve kusursuz bir görüntü için olmazsa olmaz bir durumdur
Alt tonunuzu kavramak için minik bir kaç test yapabilirsiniz. En basiti, kol içi damar rengine tarafından daha alçak tonunuzu tahsis etmek olacaktır. Damarlarınız yeşile dönükse Sarı Daha Aşağı Tonlu, maviye dönükse Pembe Daha Aşağı Tonlu bir cilde sahipsiniz demektir.

3. CILT KUSURLARINA TARAFINDAN FONDÖTEN SEÇİMİ

Fiilen hepimizin ilk uyarı ettiği konu genel olarak fondötenin kapatıcılık özelliği oluyor. Jurnal hayatta, ince ve kapatıcılığı daha düşük ürünleri tercih etmemiz cildi yormayacaktır. Özel günlerde ise kapatıcılığı daha yüksek, HD özellikli fondöten seçimi yapabilirsiniz. Unutulmaması gereken nokta, fondötenin kapatıcılığı ne kadar yüksek olursa olsun, deri tipimize ve rengimize uygun olmadığı sürece katiyen istediğimiz sonucu elde edemeyecek olmamız. Eğer ama, hala cildinizin yapısı ve rengi konusunda kafanızda soru işaretleri varsa uzmanlardan destek alabilir ve cildinizi tanıyarak, sizin için en doğru fondöteni seçebilirsiniz
 
Kaynak: Lifestyla.com Kaynak: Sağlıklı Yaşam, Dekorasyon Önerileri

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s