Yaz gelmeden kilo verin!..

Bahar geldi. Siz siz olun zayıflamaya çoktan başlayın. Yazın şok diyetlerin tuzağına düşmeyin. İşte size metabolizmanızı yavaşlatmadan, sağlıklı ve seri kilo vermenin yolları…

Fazla kilomuzla ilgili estetik kaygılarımız buzdağının görünen yüzü. Pozitif kilonun oluşturduğu afiyet problemleri ise buzdağının başlıca problem teşkil eden soyut kısmı. Hazır bahar yüzünü göstermeye başlamışken kışın kıyafetlerin aşağıda gizlenen pozitif kilolarınızdan kurtulmak istemez misiniz?

Bir De hava ısısının ayrıntılarıyla yükseldiği yaz mevsiminin ortasında pozitif yağların vereceği rahatsızlık da cabası olacak. Fazla kilo canınıza tak edince de kısa sürede fazla kilo verdiren diyetlere yöneleceksiniz.

Oysa kilo vereyim derken sağlık problemlerinizi ve artı kilolarınızı daha büyük boyutlara getirmeyin. İşte bu nedenlerle pozitif kilolarınızdan kurtulmak için erken harekete geçmenizde menfaat var. Bunun için tercihiniz sağlıklı beslenme üzerine kurulu diyetlerden yanlamasına olsun.

Böylece metabolizmanızı yavaşlatmadan, sağlıklı ve çabuk kilo vermeniz olası olsun. Bir lahza önce yeni beslenme ve hayat şeklinizi benimseyip harekete geçin ki sezonluk yok, ömürlük kilo verin.

HIZLI DİYETLERİ SAKIN DENEMEYİN

– Zayıflamak istiyorsanız diyete bir an önce başlayın, yazı beklemeyin. Kilo vermeye derhal başlayıp an be an ilerleyin. Daha Sonra özellikle mevsim değişikliklerinde ortamdan etkilenip acil kilo verme telaşına girmeyin.

– Perhiz yaparken kendinizi aç bırakmayın, çok acıkıyorsanız yaptığınız diyetin enerjisini, yaşam şeklinizi, zorlandığınız zaman ağırlıklarını ve metabolizma hızınızı diyetisyeninizle sorgulayın.

– Jurnal beslenmenizde bütün gıda gruplarına yer verin. Optimum beslenin. Ne fazla pozitif ne de fazla az. İhtiyacınız olan beslenme miktarlarının ne olduğunu öğrenmek için bir diyetisyenden takviye alın. Bu Nedenle verdiğiniz kilo yağdan olur ve iyi beslendiğiniz için her geçen gün kas kütlenizi güçlendirebilirsiniz.

HER GÜNÜNÜZ HAREKETLİ OLSUN

– Ahenkli ve zamanlı beslenin. Uyanınca 1 saat içinde kahvaltıyla başlayan öğünleriniz 2-3 saat arayla akşama dek devam etsin. Öğün atlamayın, uzun süre bir şey yemeden saatlerce aç kalmayın.

– Her gün, gün içinde 2-3 litre su içmelisiniz.

– Diyetinizde asgari bir porsiyon taze meyve olsun.

– Her ana öğünde sabah öğlen aksam mutlaka ham sebze ya da salata olsun. Salatalarınıza mutlaka zeytinyağı kullanın.

– Yemekleriniz ızgara, fırında veya tencerede pişmiş olsun, derin yağda kızarmış yiyecekler yemeyin.

– Haftada 1 gün kurubaklagil yemeği yemeyi ihmalkârlık etmeyin.

– Süt ve yoğurdun tam yağlı doğal olanlarını tüketin.

– Gazlı içeceklerden kaçının.

– Sevdiğiniz yiyecekleri hayatınızdan iyice çıkarmayın. Oysa, özellikle sakıncalı olanların miktarını ve tüketme sıklığını teftiş altına alın.

– Her gününüz hareketli olsun.

NİL ŞAHİN GÜRHAN / AKŞAM

Kaynak: Sağlıklı Yaşam, Dekorasyon Önerileri

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s