Hangi yaşta hangi krem kullanmalı?

Cildinizin neye ihtiyacı olduğunu iyi anlamak deri bakımının en kayda değer adımlarından biri… Peki hangi yaşta hangi krem kullanmalı?

Kişinin yaşından çok cildin neye ihtiyacı olduğu önemli. Çünkü cildin yaşlanması çevreye ve alışkanlıklara ast. İyi bir genetiğinizin olması bir menfaat oysa bu cildin yaşlanmasını önlemede etkili tek faktör değil. Potansiyel ihtiyarlık belirtilerini durdurmak için içten kozmetik ürünlerinin kullanılması manâlı. Cildinize yerinde ürünleri bulmanız gerekiyor.

Dermokozmetik ürünleri sunan Lierac’tan Lionel Laffon hangi yaşta hangi kremin kullanılabileceğine dair bilgiler verdi.

Hangi yaşta hangi krem kullanmalı?

20’li yaşlar: Yaşlanmanın ilk belirtileri 25 yaşından itibaren ortaya çıkmaya başlar. Özellikle göz çevresi yaşlanmanın belirtilerinin ilk belirgin ayla geldiği bölge. böylece 20’li yaşlardan itibaren göz çevresi için ürünler kullanın.

30’lu yaşlar: Cildin enerjisi azalmaya başlar. Bu yüzden cilde kaybettiği enerjiyi verecek, antioksidan içeriğe sahip ürünleri seçim edin.

40’lı yaşlar: Yaşlanmanın en büyük sebebi glikoksidasyon yani şekerin ve özgür radikallerin hücrelere zarar vermesi. Hasara uğrayan hücrelerde ölüm meydana geldiği için kırışıklık ve esneklik kaybı başlar. Kadınlar bu yaşta ciltlerinin eskisi gibi ışıltılı görünmediğinden şikayet eder. Bu yüzden elastikiyet ve parıltı kaybı karşıtı ürünler kullanılmalı.

50’li yaşlar: Morfolojik yaşlanma dediğimiz süreç ortaya çıkar yani cildin şekli değişmeye başlar. Yüz ovali belirginliğini kaybeder, derin kırışıklıklar ortaya çıkar. Cildi toparlayıcı ürünler kullanılmalı.

Kaynak: Kadın Sağlığı, Kadın Sağlık Portalı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s