Doğuma bu arada doğum çantası nasıl hazırlanmalı ?

Doğumdan önce, doğum yapacağınız hastanenin ne gibi imkanlar sunduğunu öğrenmeniz oldukça yararlı olacaktır. Kimi hastahanelerde anne ve bebek için gerekli bir takım eşyalar sağlanmaktadır. Böyle bir olanak olup olmadığını bilirseniz, yanınızda düşüncesiz bir takım eşyalar taşımış olmazsınız.

Doğuma giderken doğum çantası nasıl hazırlanmalı ?

Kendiniz İçin:

Anne adayı, bebeği için hazırlayacağı bavula kendi kişisel bazı eşyalarını da ilave etmeli ya da bambaşka bir valiz yapmalıdır.

Mutlaka Gerekenler

Bunlar 2-3 ekip gecelik ya da pijama (bebeğinizi emzireceğinizden önden düğmeli olanları tercih edilmelidir), sabahlık, çorap, terlik, bolca iç çamaşırı, kişisel temizlik ürünleri (diş fırçası, diş macunu, sabun, havlu, tarak, deodorant, kolonya, vs.), küçük el aynası, çokça hijyenik ped, en az iki adet emzirme sütyeni, meme uçlarını korumak için hazırlanmış satılan kompresler, meme ucunuza sürmek için krem, meme ucunuzu temizlemek için kullanacağınız mendiller, benekli çamaşır torbası.

İnce detaylar

Ses kayıt eden cihazınız varsa, yanınızda götürerek bebeğinizin ilk ağlamalarını kaydedebilirsiniz. Varsa video kamera veya fotoğraf makinenizi de yanınızda götürmeniz, birincil günün o güzelliği ve mutluluğunu ileride her tarafta yaşama imkanı sunacaktır… Eğer bebeğiniz için jurnal tutmayı planlıyorsanız, yanınızda bir defter ve kalem götürmeyi de dikkatsizlik etmeyin. Ilk günün heyecanı ve mutluluğunu anında transfer imkanınız olmuş olur.

Hoş gözükmek sizin de hakkınız

Doğumdan daha sonra solan cildinizi azıcık olsun yenilenmek, eşinize ve gelen ziyaretçilere daha güzel ve dar görünebilmek için, en önemlisi kendiniz için birkaç makyaj malzemenizi de yanınızda götürebilirsiniz.

Hem bir paket peçete veya rulo havlu da çok işinize yarayabilir.

Hastaneden çıkarken giyeceğiniz kıyafeti doğumdan önce hazırlayıp, yerini eşinize göstermenizde çok büyük avantaj var. Tabiki evvelden hazırladığınız valizinize de koyabilirsiniz. Yanlız hazırlayacağınız kıyafetin bedeninin, doğum öncesi kıyafetlerinizden minimum bir gövde daha geniş olmasına dikkat edin ya da bol elbiseleri tercih edin. veya hamileyken giydiğiniz hamile kıyafetlerinizden bazı koyabilirsiniz.

Bebeğiniz için:

Bebeğiniz için götürmeniz gereken çoğu eşya var…

– En minik tepe çocuk bezi (1 paket)
– Islak şamata (allerjik testi yapılmış olan markalar seçim edilmelidir)
– Zıbın (3 adet)
– Uzun kollu, bacaklı body (tulum) veya pijama (3 adet)
– Başlık (2 adet)
– Patik (2 çift)
– Çorap (3 çift)
– Eldiven (2 çift)
– Mevsime uygun yelek veya hırka (1-2 adet)
– Bebek battaniyesi (1-2 adet)
– Yumuşak küçük havlu (4-5 adet)
– Bebek mendili (çokça)
– Mama önlüğü (3-4 adet)
– Benekli çamaşır torbası (1 adet)
– bebe şampuanı
– süt sağma cihazı
– Hastaneden çıkarken bebeğinizi taşıyabileceğiniz bir portbebe ve bebek bakım çantası da listeye dahil edilmelidir. – Hastaneden çıkarken bebeğinize giydirmek istediğiniz özel bir giysi varsa onu da unutmayın…

Her ihtimale karşısında:

– Emzik ve koruyucu kutusu
– Biberon (meme ucu yenidoğan boyu olmalı)
– Pişik kremi

Edindiğim bilgilere göre bazı hastahanelerde, bebeğin yatağına konmak üzere çarşaf isteniyormuş. Bunu evvelden öğrenmenizde üstünlük var. Eğer böyle bir talep olursa yanınınızda üstelik bebeğiniz için çarşaf takımı götürmeniz gerekir.

Eğer meme ucu probleminiz olur ve bebeğinizi emzirme sorunu ortaya çıkarsa annenin meme ucuna takılan silikon meme uçlarından (meme kalkanı da deniyor) bir ya da iki tane yanınızda götürmenizde avantaj var. En azından böyle bir durumla karşılaşırsanız süre kaybetmeden bebeğinizi emzirebilirsiniz. Meme kalkanı aynı zamanda meme ucu çevresinde yaralar oluşan annelerin, bebeklerini emzirirken memeye temasını önlemesi açısından da faydalı oluyor.

Not: Bebeğinizin giysilerini doğum yapacağınız mevsime yerinde seçmelisiniz. Miktarları belirlerken tahmin ederek yazdım. Daha artı ya da daha az da olabilir. Tercihe tarafından değişir. Tabiki miktar tayininde hastahanede kaç gün kalacağınız da manâlı bir etkendir.

Kaynak: Kadın Sağlığı, Kadın Sağlık Portalı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s