Terapistlerden evliliği bitiren durumlar!

Dünyanın meşhur izdivaç terapistleri, evlilikleri ağır ağır tüketen 6 konuda çiftleri uyardı.

Terapistlerden evliliği bitiren durumlar!

Terapistler, az konuşulan hatta hiç konuşulmayan şeylerin evliliği bitirdiğine dikkati çekiyor.
Huffingtonpost’un yayınladığı yazıda evliliği yavaşça öldüren şeyler şöyle sıralandı:

17
Terapistlerden evliliği bitiren durumlar!

Yalnızca evi paylaşmaya başlamanın tehlikeleri!

Terapist Laura Heck, çiftlerin konut arkadaşı, evi paylaşan çiftler gibi davranmaya başlamasının tehlikelerine dikkati çekerek, “yalnızca evi, banka hesabını ve çocukları paylaşmak üzerine kurulu evlilikler yaşamaya başlayan çiftler, biran önce kendini yenileyerek ilişkiye heyecan katmanın yollarını aramaları gerekiyor. Heck, hem çiftlerin ortak ilgi alanları ile ilgili yemek yemek veya spor aktiviteleri gibi kurslara katılmalarının da büyük önem taşıdığına dikkati çekti.

27
Terapistlerden evliliği bitiren durumlar!

“En son ne zaman sevildiğini hissettin?’

Düşünceli ve cana yakın iletişimin önemine dikkati çeken terapist Liz Higgins, çiftlerin sadece “günün nasıldı canım?” ya da “bu haftasonu ne yapacağız” gibi kısa sorularla monotonlaşmış bir iletişim içinde değil derin ve dostça bir iletişimde olmalarının önemine dikkati çekti. Terapist Higgins,”‘Bugün bir çift olarak neyi iyi yaptık? Bugün ilişkimize katkısı olacak ne yaptık? Senin için ne yapabilirim? Bugün ne süre benimle daha refah içinde ve benim göre sevildiğini hissettin? gibi soruların sorulmasının önemine dikkat çekti. Ilk Olarak bu gibi soruların anlamsızmış gibi görünebileceğini belirten Higgins, zamanla bu nesil iletişimin büyük faydasını göreceklerini açıklama etti. Higgins, “Çiftleri haftada bir defa bir araya gelerek sadece ilişkileri üzerine konuşmaları konusunda cesaretlendiriyorum. Bu şekilde ileride oluşabilecek kırgınlık ve irtibat kopukluğu daha oluşmadan ortadan kalkacak” dedi.

37
Terapistlerden evliliği bitiren durumlar!

“Dostlarınız Olsun “

Psikolog Ryan Howes, çiftlerin ilişkileri dıştan arkadaşlık ilişkileri kurabilecekleri konusunda kendilerine güvenmelerinin önemine uyarı çekti.
Çiftlerin öteki bireylerle sıkı dostluk ve arkadaşlık ilişkileri kurmalarının çok kayda değer olduğu vurguladı. Howes, çiftlerin birlikte süre geçirmelerinin önemli olduğunu, oysa bağımsız olarak arkadaşlıklar kurarak bu arkadaşlıklar baştan sona ilişkilerini geliştirecek, başka tecrübeler edinme ve yeni gösterme açıları kazanma fırsatını bulabileceklerini söyledi. Yani Ryan Howes, çiftlerin birbirinden bağımsız arkadaşlarının olmaması durumunda ilişkinin öyle iyi gitmeyeceğini söylüyor.

47

Terapistler, az konuşulan hatta hiç konuşulmayan şeylerin evliliği bitirdiğine dikkati çekiyor.
Huffingtonpost’un yayınladığı yazıda evliliği yavaş yavaş öldüren şeyler şöyle sıralandı:

Sadece evi paylaşmaya başlamanın tehlikeleri!

Terapist Laura Heck, çiftlerin konut arkadaşı, evi paylaşan çiftler gibi davranmaya başlamasının tehlikelerine dikkati çekerek, “sadece evi, banka hesabını ve çocukları paylaşmak üzerine kurulu evlilikler yaşamaya başlayan çiftler, biran önce kendini yenileyerek ilişkiye heyecan katmanın yollarını aramaları gerekiyor. Heck, ayrıca çiftlerin ortak alaka alanları ile ilgili yemek yemek ya da spor aktiviteleri gibi kurslara katılmalarının da büyük ağırlık taşıdığına dikkati çekti.

“En son ne süre sevildiğini hissettin?’

Düşünceli ve dostça iletişimin önemine dikkati çeken terapist Liz Higgins, çiftlerin sadece “günün nasıldı canım?” veya “bu haftasonu ne yapacağız” gibi kısa sorularla monotonlaşmış bir iletişim içinde değil derin ve cana yakın bir iletişimde olmalarının önemine dikkati çekti. Terapist Higgins,”‘Bugün bir çift olarak neyi iyi yaptık? Bugün ilişkimize katkısı olacak ne yaptık? Senin için ne yapabilirim? Bugün ne vakit benimle daha huzur içinde ve benim göre sevildiğini hissettin? gibi soruların sorulmasının önemine dikkat çekti. Ilk Olarak bu gibi soruların anlamsızmış gibi görünebileceğini belirten Higgins, zamanla bu nesil iletişimin büyük faydasını göreceklerini ifade etti. Higgins, “Çiftleri haftada bir kere bir araya gelerek yalnızca ilişkileri üstüne konuşmaları konusunda cesaretlendiriyorum. Bu şekilde ileride oluşabilecek kırgınlık ve iletişim kopukluğu daha oluşmadan ortadan kalkacak” dedi.

“Dostlarınız Olsun “

Psikolog Ryan Howes, çiftlerin ilişkileri dışında dostluk ilişkileri kurabilecekleri konusunda kendilerine güvenmelerinin önemine dikkat çekti.
Çiftlerin diğer bireylerle sıkı dostluk ve arkadaşlık ilişkileri kurmalarının fazla kayda değer olduğu vurguladı. Howes, çiftlerin birlikte süre geçirmelerinin manâlı olduğunu, ama egemen olarak arkadaşlıklar kurarak bu arkadaşlıklar doğruca ilişkilerini geliştirecek, başka tecrübeler edinme ve yeni görünüm açıları kazanma fırsatını bulabileceklerini söyledi. Yani Ryan Howes, çiftlerin birbirinden egemen arkadaşlarının olmaması durumunda ilişkinin pek iyi gitmeyeceğini söylüyor.

Kaynak: Kadın Sağlığı, Kadın Sağlık Portalı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s