Fillerin kanser olmadığını biliyor muydunuz

Filler büyük cüsseleri sebebiyle insanlara oranla 100 kat daha fazla hücreye sahiptir. Gerçekte bu kansere yakalanmak ve kanserin yayılması için uygun etraf oluşması demektir. Oysa bu bilgiye karşın fillerin hemen hemen hiç kansere yakalanmadığını biliyor muydunuz? Bilim adamlarına göre filler kanser düşmanı yaratıklardır ve oluşan kanser hücrelerini önceden fark edip öldürebilirler.

Filler neden kanser olmaz

Fillerin genlerini inceleyen bilim adamları fillerin DNA’larında tümorlü hücreleri kansere dönüşmeden önce durdurabilen bir gen olduğunu gördüler. Her şey kanseri azaltan ve hatta önleyebilme özelliğiyle bilinen protein doğru oluyor. Adı p53 olan bu proteinden insanlarda yalnızca iki kopya varken fillerde ise minimum 40 adet gen kopyası vardır. Bu durum da filleri kansere karşısında savaşabilme konusunda başarılı kılmaktadır. Keza filler yaralı hücreleri tespit edip kanser riski karşı hücreleri tamir edebilmektedir. Kanser oluşumu laf konusu olduğu anda da o hücreyi anında öldürebilirler.

Ahali için ne yapılabilir

şu anda insanlar için uygulanan kanser önleme yöntemi hücrelerin bölünmesini önlemek. Halbuki uzmanların fikrine tarafından hücreleri öldürmek gerekmektedir.

Uzmanların görüşüne göre daha pozitif p53 üreterek canlıları hayatta yetişmek en etkin çözüm olacaktır. Bu fillerin doğasında olan bir durum. Eğer filler böylesine enerjik bir koruyucuya sahip olmasaydı soyları şimdiden tükenmişti.

Doğa doğrusu her şeyin çözümünü kendi içinde barındırıyor. Uzmanalara göre fillerden daha sonra diğer hayvanlar da incelendiğinde millet için en içten çözümler bulunacaktır. Tüm bu çalışmalar sonucunda şayet de kansersiz bir hayat olası olabilecektir.

Kaynak: Kadın Sağlığı, Kadın Sağlık Portalı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s