Notebook ve Masaüstü Farkı

Notebook ve masaüstü bilgisayarların farkı nedir? İsminden de anlaşılacağı gibi en büyük fark birisi masaüstü, diğer ise dizüstü bilgisayardır. Her iki bilgisayarda da aynı özellikler olsun, aynı işlemci her şey aynı olsun hangisi daha iyi performanslı derseniz masaüstü derim çünkü notebooklarda her zaman güç tüketimi olduğu için tam performansında hiç bir zaman tam çalışamazlar. Ve parçalar ne kadar küçülürse performans o kadar düşer. Bu yüzden bu konuda masaüstü üstündür. Oyun, programlama, grafiker gibi şeyler ile uğraşıyorsanız masaüstü tercih etmelisiniz.

Fakat notebooklarda da ayrıca grafikerler için, programist ve oyuncular içinde farklı özel yapılmış bilgisayarlarda mevcuttur. Fiyatları haliyle daha tuzludur fakat taşınabilir özelliği sayesinde masaüstünü size unuttururlar. Eğer maddi imkanız var ise bu tarz sağlam bilgisayar alabilirsiniz. Maddi imkanınız çok iyi değil ise parça bilgisayar yaparak masaüstünüzü kendiniz kurabilirsiniz. Fakat yanınızda taşıyamamanız sizin için eksi olacaktır.

Tamir kısmına gelecek olursak, notebook servisleri masaüstüne göre daha pahalı olabiliyor. Notebook tamirleri de masaüstüne göre daha kısa sürede olabiliyor. Sebebi zaten belli, birisi notebook, ufak bir şey. Diğeri masaüstü büyükçe kasası ile servise gidene kadar sizi çok yorar bile. Alacağınız bilgisayarı kendinize göre seçin, nerede nasıl kullanacağınız önemli. Size önerim, her zaman seyahat halindeyseniz mutlaka notebook alın. Yok evden işe, işten eve giden biriyseniz masaüstü alın, notebook sadece iş için belki ihtiyaç olur onun dışında pek bir şey yapmazsınız.

  Kaynak: Sağlıklı Yaşam, Dekorasyon Önerileri

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s